چاکراها

چاکرا چیست؟

چاکرا چیست؟

چاکرا کلمه ایی است سانسکریت به معنی چرخ، چاکراه‌ها در واقع مبدل‌های انرﮋی لطیف‌اند و روی یک خط در ‌امتداد ستون فقرات قرار دارند.
از نظر علم فیزیولوژیک در نقاطی از بدن که عصب سمپاتیک و پاراسمپاتیک و غدد درون ریز بهم می‌رسند محل یک چاکراست. چاکراه‌ها انرﮋی حیاتی کیهانی را که همیشه اطراف ماست می‌گیرند و آن را به فرکانس‌های گوناگونی که سیستم انرﮋی لطیف برای حفظ سلامت ما نیاز دارد تبدیل می‌کنند.
این مراکز را با اشعه ایکس و یا MRI نمی‌توان دید اما هزاران سال است که شرقی‌ها از اهمیت آنها که باعث می‌شوند انرﮋی زندگی از میان‌شان جریان یابد، مطلع هستند. چاکراهای متعادل، جریان‌های دورانی انرﮋی هستند که در جهت عقربه‌های ساعت با بسامد خاصی حرکت می‌کنند (گردش به سمت راست انرﮋی را وارد و گردش به سمت چپ انرﮋی مصرف شده را خارج می‌سازد.) مسائلی همچون بیماری، جراحت و استرس تعادل چاکراها را بهم میزند که در این صورت چرخش چاکراها احتمالا خلاف حرکت عقربه‌های ساعت و یا افقی و عمودی می‌شود. که اگر این نقص پایدار بماند موجب بروز بیماری‌های مزمن و الگوهای فکری، عادتی، احساسی و رفتاری می‌شود.

چاکراها از طریق غدد درون ریز و سیستم عصبی بر جسم اثر متقابل دارند. همانطور که کالبد فیزیکی از اعضای حیاتی کم اهمیت تر هم تشکیل شده است، کالبد انرژی نیز دارای چاکراهای اصلی و فرعی است.
برای هر فرد ۷ چاکرای اصلی و ۲۱ چاکرای فرعی و حدود ۱۳۰ ـ ۹۰۰ ریز چاکرا قائل هستند. اکثر علوم انرژی بر هفت چاکرای اصلی توافق دارند که این هفت چاکرای اصلی با یکی از هفت غده درون‌ریز بدن و همچنین با گروهی از اعصاب که شبکه نامیده می‌شوند مرتبط هستند.

هفت چاکرای اصلی عبارتند از:

ریشه، خاجی، شبکه خورشیدی، قلب، گلو، چشم سوم، تاج، که به رنگهای رنگین کمان هستند.

چاکراها در کتب باستان به شکل گل‌های نیلوفر (لوتوس) با تعداد گلبرگ‌های مختلف نشان داده شده‌اند.
(لوتوس به معنی نیلوفر بوده و نیلوفر در شرق به عنوان سمبل مقدس می‌باشد.)

برچسب ها
نمایش کل مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
بستن