بدون دسته

پنج عنصر طب چینی (فنگ شویی)

پنج عنصر طب چینی سنتی (فنگ‌شویی) چیست؟

بر خلاف بسیاری از رویکردهای پزشکی غربی، پزشکی شرقی – از جمله طب سنتی چینی (TCM) و دیگر فلسفه‌های بهداشت و سلامت آسیا – به فرد به عنوان یک کل متمرکز است.
هدف پزشکی طب شرقی این است که تمام بدن (فیزیکی، احساسی و معنوی) را به جای تعادل، نه فقط درمان علائم به ارمغان بیاورد. در حالی که ممکن است تغییرات فرهنگی از منطقه به منطقه وجود داشته باشد، اکثر فلسفه‌های شرقی بر اساس آنچه که «پنج عنصر» نامیده می‌شود، استوار است.
این مفهوم نیز فرهنگی است و در زمینه‌های دیگر مانند هنرهای رزمی و طراحی فنگ شویی گنجانده شده است.

پنج عنصر چیست؟

نظریه پنج عنصر یک فلسفه باستان است که بر هر جنبه ای از زندگی تاثیر می‌گذارد. هر عنصر نشان دهنده یکی از انرژی‌های اساسی کل جهان است.

همانند یین/ یانگ، زمانی که تمام پنج عنصر متعادل می‌شود، زندگی بسیار هماهنگ است. این عناصر – که طبیعت ساخته شده است و در زمینه‌های مختلف و عملکرد بدن بازتاب می شود؛ #چوب، #آتش، #خاک، #فلز و #آب است.

این پنج عنصر جدا نیستند همانطور که در طبیعت، در بدن آنها متصل و همکاری می‌کنند. اما رابطه پویا است، و آن را تغییر می‌دهد به پاسخ به شرایط و رویدادهای در حال تغییر است.

هر عنصر از طریق روش‌های متنوع تقریبا بی‌نهایت ظاهر می‌شود:

فصل‌ها، آب و هوا، اندام های بدن، رنگ‌ها و صداها، جهت‌ها، احساسات، مراحل تکاملی، مراحل رشد، مسائل روح و غیره. این پنج عنصر نه تنها در بدن نمایان می‌شوند، چگونه فرد به دنیای طبیعی و معنوی، و همچنین به کل جهان مربوط می‌شود، تحت تاثیر این عناصر قرار می‌گیرد.

علاوه بر این، درک می شود که این عناصر همچنین جنبه‌های تولید و کنترل دارند.

“نسل” در ارتباط با عنصر می تواند از لحاظ رشد و پرورش، رشد و پرورش، چه مادرانی که پس از تولد پس از آن تغذیه می‌کنند و به فرزند خود احتیاج دارند، رشد کند.
در بدن، یک اتصال بین قلب (آتش)
و طحال (خاک) است.
قلب/ آتش باعث طحال/ خاک می‌شود.

“کنترل” ممکن است به عنوان آن چیزی است که محدود و نگهداری می‌کند چیز به نسبت فکر می‌شود.
زمانی که همه چیز غیرممکن است، تعادل ناامید می‌شود. مثال در بدن ارتباطی است که در آن کبد (چوب) فعالیت طحال (خاک) را محدود می‌کند.

 

برچسب ها
نمایش کل مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
بستن