علوم متافیزیکی

قدرت هیپنوتیزم

قدرت هیپنوتیزم

قدرت هیپنوتیزم را ما در بسیاری از  فیلم ها دیده ایم. دیده ایم که افراد بدجنس از قدرت هیپنوتیزم برای وادار کردن فردی برای انجام کاری استفاد میکنند اما در واقعیت هیپنوتیزم راهی جهت دسترسی به خود آگاه است. شما همیشه در کنترل هستید .

هیپنوتیزم

امروزه بعضی از درمانگران از هیپنوتیزم بعنوان ابزار آرام سازی برای درمان مشکلات سلامت روان مانند اضطراب و بیخوابی استفاده می کنند.

پیش از آنکه در مورد قدرت هیپنوتیزم صحبت کنیم پیشنهاد می کنیم سری به مقاله هیپنوتیزم چیست بزنید.

وقتی فردی هیپنوتیزم می شود چه حسی دارد؟

 

هیپنوتیزم شبیه ریلکسیشن عمیق است. کسی که هیپنوتیزم شده است احساس آرامش عمیق همراه با سستی و کرختی در اعضای بدن خود می کند. از طرف دیگر صدای درمانگر و سایر صداهای محیطی را می شنود اما حواس او به سادگی پرت نمی شود.

افزایش قدرت تلقین پذیری در قدرت هیپنوتیزم :

 

وقتی فردی در حالت هیپنوتیزم قرار می گیرد قدرت تلقین پذیری او افزایش قابل ملاحظه ای پیدا می کند و دلیل آن همانطور که گفتم دسترسی به ضمیر ناخودآگاه است. در چنین شرایطی تلقین هایی که درمانگر یا خود فرد می کنند اثر بیشتری در ذهن ناخودآگاه او خواهد داشت.

قدرت تجسم در هیپنوتیزم افزایش پیدا می کند :

 

در حالت هیپنوتیزم، قدرت تجسم فرد افزایش قابل توجهی پیدا می کند و هر چیزی را که تجسم می کند با دقت و جزئیات بیشتری می بیند، می شنود و حس می کند و در برخی از افراد (۱۰ تا ۱۵ درصد) این افزایش قدرت تجسم به حدی است که تجسم برای او مثل واقعیت می شود.

یعنی وقتی چیزی را تجسم می کنند برایشان کاملاً واقعی است (درست مثل زمانی که رؤیا می بینیم).

نکته جالب توجه این است که استفاده از تجسم در درمان بسیاری از مشکلات و اختلالات کاربرد دارد و هیپنوتیزم می تواند به درمان این مشکلات کمک زیادی کند.

از قدرت هیپنوتیزم برای درمان تعدادی اختلالات فیزیولوژیک و روان شناختی استفاده می‌شود. در پزشکی، از هیپنوتیزم برای کاستن از اضطراب مربوط به عمل‌های پزشکی و دندان پزشکی، آسم، بیماری‌های معده و روده، تهوع ناشی از شیمی درمانی، و مدیریت درد، استفاده می‌شود.

در درمان بیماری‌های روانی، از هیپنوتیزم استفاده می‌شود تا به مردم کمک شود بر اعتیاد خود فائق آیند. استفاده از هیپنوتیزم برای حل مشکلات عاطفی-هیجانی بیش از همه بحث‌برانگیز بوده‌است. طرفداران استفادهٔ تراپوتیک از هیپنوتیزم می‌گویند که این کار به روان درمانگران اجازه می‌دهد تا خاطرات واپس رانده‌ای را که در پشت پردهٔ مشکلات روان شناختی قرار دارند کشف کنند.

اما بعضی روان شناسان در مورد استفاده از قدرت هیپنوتیزم در روان درمانی با دیدهٔ تردید نگاه می‌کنند. آن‌ها می‌گویند که هیپنوتیزم چیزی نیست بجز این که روان درمانگر، خاطراتی غیرواقعی را در ذهن مراجعان می‌کارد، از جمله خاطراتی از بدرفتاری و آزار را که هرگز روی نداده‌اند.

آیا ممکن است کسی هیپنوتیزم شود و در آن گیر بیفتد ؟

 

بله. بصورت عادی، فرد هیپنوتیزم شده پس از مدتی (حتی اگر به حال خود رها شود)، از آن trance بیرون آمده و دقیقا مانند بیدار شدن از یک خواب، از آن تونل واقعیت یا واقعیت موازی که توسط فرد هیپنوتیزم کننده برای او ایجاد شده است، بیدار خواهد شد.

با این وجود، با استفاده از روشهایی، میتوان پس از هیپنوتیزم کردن یک فرد کماکان او را در آن trance یا تونل واقعیت، نگاه داشت. دقیقا مانند کسانی که برای یک عمر، روی چند باور یا ایده نه چندان کار آمد متمرکز میشوند و متعصبانه، به آنها میچسبند. البته این کار نیازمند مهارتهای ویژه ی هیپنوتیزمی خواهد بود.

یاد آوری خاطرات با قدرت هیپنوتیزم :

 

والدینی که از استفاده مکرر فرزند بیش فعال شان از دارو ناراحت هستند میتوانند هیپنوتیزم را بعنوان درمان این بیماری در نظر بگیرند. هیپنوتیزم احساس کنترل و عرت نفس را در کودک بالا برده و استرس را نیز میکاهد.

استیج هیپنوتیزم یک نوع بسیار متفاوت از هیپنوتیزم است که در آن از روانشناسی برای پیدا کردن افراد صحیحی برای استفاده می شود.

وقتی معیارهای مناسب را یافتید، استیج هیپنوتیزم معمولا میتواند افراد را بی چون و چرا وادار به انجام کاری که از آن ها درخواست می شود کند.

برای منظم شدن، هیپنوتیزم میتواند بعنوان ابزاری برای رسیدن به هدف شما را یاری کند و شما را در موقعیت ریلکس و خلسه مانند قرار دهد که میتواند کمک به قرار گرفتن تان در مسیر حرکت باشد.

مطالعات نشان میدهد که برخی افراد پس از اینکه هیپنوتیزم شدند ، توانستند سیگار را ترک کنند.

به طور خلاصه می توان گفت که قدرت هیپنوتیزم ۴ نشانه زیر را دارد:

  • افزایش قدرت تجسم: در حالت هیپنوتیزم قدرت تجسم ما افزایش پیدا می کند و در برخی از افراد تجسم عین واقعیت می شود.
  • افزایش تلقین پذیری: در حالت هیپنوتیزم قدرت تلقین پذیری فرد افزایش پیدا می کند و ساده تر می توان ناخودآگاه را تحت تأثیر قرار داد.
  • توجه محدود شده: با آنکه در حالت هیپنوتیزم فرد نسبت به محیط اطراف خود هشیاری دارد اما حواس او به سادگی پرت نمی شود و توجه او محدود به فرایندهایی است که در حالت هیپنوتیزم برایش رخ می دهد.
  • افزایش آرامش: در حالت هیپنوتیزم فرد آرامش عمیقی دارد و معمولاً افرادی که هیپنوتیزم می شوند آن را معادل ساعت ها خواب عمیق می دانند.

فواید و عوارض هیپنوتیزم:

 

از فواید هیپنوتیزم میتوان به ایجاد آرامش، سرحالی، شادابی پوست و از بین رفتن بیماری اشاره کرد و از عوارض آن نیز میتوان به شدید شدن احساسات و عواطف و تلقین های نادرست اشاره کرد.

البته در کنار اینها فواید و عوارض دیگری هم وجود دارد ولی موارد گفته شده از اصلی ترین آنها می باشد. سالانه میلیون ها نفر از این روش استفاده میکنند و به کمک این روش بسیاری از مشکلات خود را برطرف میکنند.

برچسب ها
نمایش کل مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
بستن