بدون دسته

قدرت درمان یوگانیدرا

قدرت درمان یوگانیدرا

یوگانیدرا دریافت عمیق قدرت درمان و ایجاد تغییرات مثبت در زندگی
تغییر و تحولات زیاد در شیوه زندگی امروزی، بشر را دچار اضطراب و استرس زیادی کرده که در صورت تشدید؛ ممکن است امید بهره مندی از سلامتی کامل، امیدی نابجا باشد.مشکلات زندگی روزمره، بطور ناخودآگاه اثرات زیان آوری بر روی ساختار روانی انسان ها می گذارد که به مرور سبب بروز ناهنجاری هایی در ذهن، رفتار و گفتار افراد می شود.
روابط نامتعادل امروزی، موجب ایجاد استرس های عاطفی و ذهنی و همچنین عدم تعادل بشر در سطوح مختلف انرژی گردد که ریشه ی این مشکلات در ذهن او بوده و ناشی از تلاش مداومش جهت سازش با زندگی جدید می باشد.تنش عامل دیگری است که به دلیل نوع زندگی امروزی، گریبانگیر بشر شده است. تنش، محصول ناآرامی ها و تضادهای جامعه در ذهن انسان است.

-تنش های عضلانی :
بر اعضای خارجی و داخلی و سیستم غدد تاثیر گذاشته و حاصل آن بیماری های جسمی است.

-تنش های عاطفی :
از مجموعه ای از غم ها، شادی ها، شکست ها و پیروزی ها نشات می گیرد. در این حالت، فرد معمولا دوست ندارد لب به سخن گشاید و در تلاش برای پنهان نگه داشتن و یا سرکوب آنهاست.

-تنش های ذهنی:
ناشی از ساختار مغز است که دایم در فعالیت می باشد. انسان امروزی محصول جامعه است و قرار بر این است که خود را از درون با شرایط این جامعه نیز تطبیق دهد و اگر شرایط با خواسته های فکری بشر جور در نیاید، انسان را بنوعی با درون خود متناقض می رساند. این درگیری ها نهایتا به تنش های ذهنی ختم می شود.امروزه شناخت و بکارگیری روش های مؤثر جهت مقابله با ناهنجاری ها، تنش ها، استرس و اضطراب، یکی از مسایل بسیار مهم روز شده است. یکی از روش های مؤثر؛ تکنیکی است به نام یوگانیدرا.

یوگانیدرا از ۲ واژه سانسکریت “یوگا” به معنی “اتحاد یا تمرکز آگاهی” و “نیدرا” به معنی “خواب” می باشد.

یوگانیدرا یا خواب یوگی حالتی از خواب است؛ خواب زلال و شفافی است که در میان عمیق ترین حالت ممکن آرامش؛ فرد از آگاهی کامل برخوردار است. در این حالت، مغز بیدار و آگاه است و ذهن بیدار و هوشیار و در حال گیرندگی. در یوگانیدرا، اغلب خواب بر فرد غلبه می کند. اگر خواب اتفاق نیافتد و فرد در طول یوگانیدرا بیدار و آگاه باشد، به نیروی اراده دست یافته و توسط این نیرو؛ قادر به انجام کارهای بزرگ خواهد بود.

یوگانیدرا روشی منظم و سیستماتیک است که جهت برطرف نمودن ناآرامی ها و تنش بکار می رود. با انجام یوگانیدرا فرد از آرامش لبریز می شود.
یوگانیدرا، راه مفیدتر و موثرتر جهت استراحت و احیا جسم و روح است تا یک خواب معمولی. ۳۰ دقیقه تمرین یوگانیدرا، معادل ۲ ساعت خواب معمولی، خستگی فرد را برطرف کرده، به او آرامش می دهد، سبب تجدید قوای ذهن شده و به بدن نیرو می بخشد. زمانی که فرد در خواب طبیعی است، آگاهی در بدن خفته. اما در طی یوگانیدرا، آگاهی فرد بیدار است.یوگانیدرا روشی علمی، کاربردی و هدفمند است جهت ایجاد آگاهی توام با رهایی در ابعاد جسمی، ذهنی و هیجانی.

یوگانیدرا می تواند روشی باشد جهت شناخت خویشتن خویش و درک والاتری از معنای بودن؛ و شاید پاسخی به رنج هایی که بشر با خود حمل می کند. چرا که یوگانیدرا تحولی در ذهن و روح بشر بوجود می آورد که آرامش ذهن را به همراه دارد.یوگانیدرا در درمان علائم اضطراب زیاد مانند سردرد، سرگیجه، درد قفسه سینه، تپش قلب، عرق کردن و درد شکم به خوبی پاسخ می دهند.

رمز اصلی موفقیت در یوگانیدرا عبارت است از حفظ هشیاری یا آگاهی ذهنی در ضمن تجربه آرامش عمیق در تن و روان. ممکن است در ابتدا در حال آرامش عمیق ارتباط ذهن با آگاهی قطع شود و فرد به خواب طبیعی فرو رود. به منظور جلوگیری از این اتفاق باید روش گوش دادن فعال را تمرین کرد. گوش دادن فعال یعنی توجه کامل به پیامهای گوینده (استاد) و متابعت از دستورات تمرین. با این روش ذهن لایه به لایه در اعماق وجود خویش نفوذ می کند.

تاریخچه و پیش زمینه یوگانیدرا
مفهوم یوگانیدرا بسیار قدیمی می باشد.سال ها پیش، یوگانیدرا توسط یکی از مربیان یوگا؛ بنام ساتیاناندا تجربه شد. او کتاب مقدسی بنام تانتریک را مطالعه نمود و سپس سیستمی از ریلکسیشن را؛ که امروزه به یوگانیدرا معروف و محبوب حاضر می باشد؛ ابداع نمود. ساتیاناندا یوگانیدرا را به عنوان یک حالت ذهنی بین بیداری و خواب؛ که مراحل عمیقی از ذهن را باز می کند، تشریح کرد.برخی از اهدافی که ساتیاناندا با ابداع یوگانیدرا در نظر داشت،

برچسب ها
نمایش کل مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
بستن