بدون دسته

طبیعت درمانی

طبیعت درمانی

طبیعت درمانی، روشی مبتنی بر درمان‌های طبیعی موجود در پیرامون ما همانند نور خورشید، هوا، آب، رژیم غذایی و به طور کلی نیروی شفابخش طبیعت است. این روش درمانی در دهه‌های اخیر مورد توجه بسیاری از پژوهشگران قرار گرفته است.

پزشکان معمولا پس از تحمل شرایط دشواری مانند درمان سرطان، دیابت، چاقی، فشار خون بالا و افسردگی ، به بیماران راهکاری به نام نسخه طبیعت می‌دهند.
قدم زدن در طبیعت در یک روز آفتابی نسخه‌ای موثر برای رهایی از رخوت روحی است.
فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، ورزش و بازی در محیط باز علاوه بر اثراتی که بر سلامت جسم دارد، راهکاری بی‌نظیر برای مقابله با افسردگی، استرس، و رهایی از افکار منفی است.

۱. طبیعت درمانی و سلامت عمومی بدن

مطالعات فراوانی انجام شده‌است تا بتوانیم بهتر درک کنیم که هنگام درگیر شدن در اکوتراپی، چه اتفاقی در سطح فیزیولوژیک رخ می‌دهد. یک مطالعه تحقیقاتی نشان داد افرادی که به مدت ۹۰ دقیقه در طبیعت قدم می‌زنند، فشار خون پایین‌تری دارند، سطح هورمون استرس کورتیزول در بدن آن‌ها پایین‌تر است، ضربان قلب پایین‌تری دارند و اهل نگرانی و شکوه و شکایت زیاد نیستند. هیندز می‌گوید تحقیقات همچنین نشان داده‌اند که هرچه محیط شهری متراکم‌تر باشد، تأثیر منفی‌تری بر سلامت روان می‌گذارد.

یک مطالعه دیگر نشان داد که گذراندن زمان بیرون از منزل می‌تواند علائم ADHD را در کودکان به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. به علاوه، مطابق با مطالعه ۲۰۰۷ دانشگاه اسکس، راه رفتن در طبیعت می‌تواند عزت نفس را در افراد مبتلا به افسردگی تقویت کند.

هیندز می‌گوید، یکی از تئوری‌های اصلی عملکرد اکوتراپی، فرضیه طبیعت‌بارگی است، “که می‌گوید به دلیل تماس طولانی و پایدار تکاملی ما با طبیعت، در محیط‌های طبیعی بهینه رفتار می‌کنیم. در واقع به تعبیر تکاملی، ما زمان زیادی نیست که به محیط‌های ساخته شده منتقل شده‌ایم.”

او همچنین می‌گوید، چیزی به نام تئوری ترمیم توجه (ART) وجود دارد که نشان می‌دهد ما به زیبایی فوق‌العاده طبیعت به نرمی مجذوب می‌شویم و همین است که ما را به سمت خود جلب می‌کند.

“همین تئوری در عین حال می‌گوید زندگی مدرن ما بسیار سخت و پرتنش است. ما همیشه با محرک‌های چند حسی بمباران می‌شویم. و وقتی وارد طبیعت می‌شویم، همه این چیزها خاموش می‌شوند و کم کم قوه‌ی شناختی‌مان شارژ می‌شود. ”

۲. یک تاریخ طولانی و ماندگار

هانس واتسون، روان‌درمانگر مستقر در گریت فالز، مونتانا، که در درمان بیماران خود از اکوتراپی استفاده می‌کند، می‌گوید: اگرچه اصطلاح اکوتراپی برای بسیاری از ما جدید است، اما در واقع چیزی است که مردم قرن‌هاست انجام می‌دهند. به فیلسوفانی مانند والت ویتمن و هنری دیوید ثوراو فکر کنید، که در حالی که می‌اندیشیدند، در طبیعت قدم می‌زنند. یا زیگموند فروید که غالباً بیماران را به سواحل و جنگل می‌برد.

هر کسی و همه می‌توانند از فواید اکوتراپی یا طبیت‌درمانی استفاده کنند، اگرچه این روش معمولا برای اختلالات روانی خاصی استفاده می‌شود.

جنیفر اوونز، روان‌درمانگر مستقر در لوئیزویل، کنتاکی، می‌گوید: “مطالعات نشان می‌دهند که سپری کردن زمان در محیط‌های طبیعی – مانند پیاده‌روی بیرون از خانه” می‌تواند تأثیر شگرفی در بهبودی افراد مبتلا به استرس، اضطراب و افسردگی و سایر اختلالات خلقی داشته باشد. ”

واتسون می گوید: یک نمونه از روش اکوتراپی به طور عملی این است که فردی با اضطراب بسیار زیاد در طبیعت قدم بزند تا ذهن آگاهی و آرامش را تمرین کند.

مثال دیگر، درمان با اسب است که حیوان خانگی، سوارکاری و سر و کار داشتن با اسب را شامل می‌شود.

واتسون می‌گوید: “یک جانباز جنگی که مبتلا به PTSD (اختلال استرسی پس از آسیب روانی) است،‌ به طور مداوم هراس دارد که  از طرف دشمن غیبی مورد حمله قرار بگیرد.” اسب‌سواری زمانی است که این فرد می‌تواند نسبت به ترس ذهن‌آگاهی داشته باشد و در عین حال تشخیص بدهد که اسب ترس‌آور یا خطرناک نیست. او می‌گوید، این کار آمیگدال، یعنی مرکز ترس مغز را آرام می‌کند. “این فرد می‌تواند از این تجربه برای بررسی و تشخیص بین واقعیت در معرض خطر بودن یا فقط ترس از خطر غیرواقعی استفاده کند.”

۳. استفاده از طبیعت درمانی در زندگی شخصی شما

یکی از اشکال طبیعت درمانی شامل شرکت در یک جلسه درمانی هدایت شونده همراه با یک درمان‌گر در طبیعت است. هیندز می‌گوید، اگر تمایل دارید این نوع اکوتراپی یا طبیعت درمانی را امتحان کنید، اهمیت زیادی دارد که با یک متخصص آموزش‌دیده کار کنید. افراد غالباً در طول یک جلسه درمانی آسیب‌پذیر هستند، حالتی که در یک محیط گسترده و باز تشدید هم می‌شود.

اگر بیش‌تر علاقمند هستید که به تنهایی درگیر طبیت‌درمانی یا اکوتراپی شوید، مهم است که به یاد داشته باشید هیچ رویکرد یکسانی که به درد همه‌ی آدم‌ها بخورد، وجود ندارد. ممکن است یک فرد بعد از سه ساعت از باغبانی احساس آرامش و راحتی به دست بیاورد، در حالی که شخص دیگری می‌تواند از قایق‌سواری لذت بیش‌تری ببرد و آرام شود. هیندز می‌گوید: “خودتان باید راه‌تان را پیدا کنید.”

۴. روش انجام طبیعت درمانی

آیا علاقمند هستید که در زندگی خودتان اکوتراپی را امتحان کنید؟ اونز برای شروع نکات زیر را ارائه می‌دهد:

– یک پیاده روی ذهن‌آگاهانه در بیرون از خانه انجام دهید. خیلی آهسته راه بروید و روی تنفس‌تان تمرکز کنید. به این توجه کنید که پاهای‌تان با زمین تماس برقرار می‌کنند.

– پیاده‌روی حسی‌تان را ادامه بدهید، به طوری که فقط روی یک حس تمرکز داشته باشید. به عنوان مثال، روی حس شنوایی خود تمرکز کنید – به همه‌ی الگوهای صوتی و شکل‌های ارتباطی پیرامون‌تان توجه کنید. در پیاده‌روی بعدی‌تان، روی لامسه و حس کردن بافت‌های جهان طبیعی تمرکز کنید.

– پابرهنه راه بروید. یا حداقل ۱۰ دقیقه در فضای بیرون پابرهنه بایستید یا بنشینید.

اگر نمی‌توانید بیرون بروید، این پیشنهادات را از اونز در نظر بگیرید:

– چند گیاه آپارتمانی خریداری کنید. نگاه کردن به آنها می‌تواند علائم افسردگی و اضطراب را کاهش دهد.

– از نگاه کردن به طبیعت لذت ببرید. هنگامی که در ترافیک یا پشت چراغ قرمز گیر کرده‌اید، به جای نگاه کردن به تلفن‌تان، زمان را برای نگاه کردن به درختان اختصاص بدهید.

– از نور آفتاب استفاده کنید. با نشستن در نزدیکی پنجره‌هایی که نور آفتاب از آن‌ها عبور می‌کند، میزان نوری که دریافت می‌کنید، افزایش دهید. یا داخل بالکن خانه بنشینید و از نور آفتاب لذت ببرید!

طبیعت درمانی چه کاربردی دارد؟

روش طبیعت درمانى نتایج خوبى در درمان بیمارى‏هاى زیر نشان داده است: بیمارى‏هاى روده‏اى، گلو درد، ناراحتى‏ها و زخم و تورم جدار معده، برونشیت و دیگر ناراحتى‏هاى تنفسى، بواسیر، انواع ناراحتى هاى دستگاه گوارش و جگر، دردهاى مهره‏اى و مفصلى، برخى انواع آرتروز و رماتیسم، سرماخوردگى، انواع عفونت‏هاى داخلى، انواع افسردگى‏ها، اختلالات عصبى – روانى، بیمارى‏هاى مولود کمبود ویتامین ها و مواد معدنى ضرورى، انواع سردردها و دیگر دردهاى ناشناخته، خستگى‏ها و ناتوانى‏هایى که علل ناشناخته دارند، آبریزش بینى و حساسیت‏هاى مزمن، نقرس، فشار زیاد خون، چربى زیاد خون، چاقى و حتى بیمارى‏هاى خیلى خطرناک چون بیمارى قند و سل ریوى.

برچسب ها
نمایش کل مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
بستن