انرژی درمانی

رایحه‌های شفابخش

پیشینه

رایحه‌های شفابخش

رایحه درمانی نیز مانند سایر معالجات طبیعی برای خود سابقه‌ای باستانی دارد و تاریچه آن به ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. یونانی‌های باستان، مصرها، بابلی‌ها، رومی‌ها، هندی‌ها، چینی‌ها و یهودیان عهد باستان برای ایجاد تعادل، هماهنگ کردن انرژی، سلامتی و پیشگیری از بیمارها، پاکسازی و ایجاد آرامش، از رایحه‌ها و اسانس‌ها استفاده می‌کردند.

در طول تاریخ، سوزاندن بخور در حضور پادشاهان، کشیش‌ها و اشخاص مقدس معمول بوده است. احتملاً قدیمی‌ترین رایحه درمانی و سوزاندن بخور برای حفاظت از طاعون و بیماری‌های دیگر به کار می‌رفته و از عطر‌های ویژه ای برای راندن روح‌های پلید و طلب لطف خدایان استفاده می‌شده است.
سنت رایحه درمانی از قدیم در ایران نیز رایج بوده و طرفداران بسیاری داشته است. شاید شنیده باشید وقتی که در قدیم کسی از حال می‌رفت جلوی بینی او مقداری کاهگل می‌گرفتند تا حالش جا بیاید و یا وقتی کسی دچار سردرد می‌شد، با بوییدن سرکه سعی در تسکین آن می‌نمودند و بالاخره استفاده از بوی گلاب برای رفع عصبانیت و خشم از مواردی است که از قدیم شایع بوده است و هنوز نیز گاهی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عطر درمانی در حال حاضر در بسیاری از کشورهای دنیا به خصوص در چین، هند، تایلند، ژاپن، برمه و تعدادی از کشورهای غربی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در معابد و پرستش گاه‌ها، برای پاک سازی، ایجاد آرامش و تمرکز به دود کردن بسیاری از گیاهان معطر، مانند عود، کندر، صندل، عنبر و… می‌پردازند.

برچسب ها
نمایش کل مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
بستن