انرژی درمانیمدیتیشن

تمرینات مربوط به انرژی چی و تقویت آن

تمرینات مربوط به انرژی چی و تقویت آن

تنفس چی ( CHI ) : یکی از تنفسهای مشهور می
باشد که در چین و خارج از چین طرفداران زیادی دارد وزمانی که این تنفس همراه با حرکات تای شی می شود اثرات آن خیلی بیشتر می گردد.
هنرجویان سبکهای درونی و هنرجویان تای شی و کسانیکه می خواهند به نیروی چی دست یابند بایستی تنفس چی را بخوبی انجام دهند.
برای اجرای تنفس چی آگاهی به ” تان تین ” ضروری می باشد. در بدن انسان چندین ” تان تین ” شناخته شده است . ” تان تین ” به مفهوم ” کانون فشار ” است . اصلیترین و شناخته شده ترین تان تین ، ” تان تین پائین ” می باشد که حدود سانتیمتر پائین تر از ناف قرار دارد . تان تین دیگری که به ” تان تین میانی ” معروف است حدود سه سانتیمتر بطرف داخل ناف قرار دارد . تان تین سوم نیز بنام ” تان تین بالایی ” گفته شده است که در میان دو ابرو قرار گرفته است.
در بدن نقاط دیگری نیز وجود دارد که بعنوان تاتین بوده ولی از اهمیت کمتری برخوردارند . مثلا به اعتقاد چینی ها در انتهای ستون فقرات جائی بنام ” مرکز زندگی ” و یا ” نقطه حیات ” قرار دارد و محلهای مهم دیگر روی قلب و گلو و غیره قرار دارند.
” تان تین پایینی ” در تنفس چی و حرکات تای شی مهمترین جائی است که مورد توجه قرار می گیردو بعنوان مرکز نیرو و اقتدار بشمار می رود.

طرز تنفس چی : به حالت چهار زانو ( چن چوان ) بنشینید چند دقیقه افکار خود را متمرکز کنید آنگاه چشمهایتان را ببندید و فکر خود را روی ” تان تین ” ( تان تین پایینی ) که حدود پنچ سانتیمتر زیر ناف قرار دارد متمرکز کنید . سپس هوا را به آرامی از راه بینی وارد بدن نموده و دهانتان را ببندید در حال دم بایستی هوا بطور کامل ششها را پر کند آنگاه در ذهن خود تصور نمائید که شکم خود را با دستهایتان به پائین ماساژوفشار می دهید و هوای درون ششها به ” تان تین ” وارد شده و در آن متمرکز می شود. در این حال نباید سینه حرکت کند. بعد از تمرکز هوا در تان تین که به مفهوم تمرکز همه نیروهای درونی در ” تان تین ” است در آنجا هوا را به مدت بیست ثانیه نگه دارید ( در صورت پیشرفت در تمرینات مدت آن را به حدود ۲ دقیقه نیز افزایش می یابد ) سپس قسمت پایین ناف و محل تان تین را شل و آزاد نمائید واجازه بدهید هوا در تمام نقاط بدن و در همه سلولها به گردش در آمده وبه ستون فقرات رسیده وسپس به بالاترین نقاطبدنو سررفته آنگاه به ششها برگشته وبه آرامی و ملایمت از دهان خارجشود. عده ای معتقدند که هنگام تخلیه هوا بایستی زبان به سقف دهان چسبانده شود این کار فقط برای بازدم آرام و ملایم است اگر شما با اراده خود بتوانید نفس را به آرامی از راه دهان خارج کنید نیازی به چسباندن زبان به سقف دهان نخواهید داشت.
در هنگام عمل تنفس چی تصور نمائید که نیروی چی در همه نقاط بدنتان بیدار و تقویت و تشدید و قابل استفاده می گردد و تحت کنترل شما در می آید.
تنفس چی را می توانید در مواقع مختلف انجام دهید مثلا می توانید تنفس چی را روزی سه بار وهر بار بیست دقیقه در محیط آرام و ساکت و دارای هوائی پاک و تهویه شده انجام دهید . بهترین مواقع تمرین در نیمه های شب و صبح زود می باشد.
برای رسیدن به نیروی چی انجام مداوم ومستمر تمرینات تنفس چی لازم است و نباید انتظار داشت که با چند روز تنفس چی می توان به حالتی قوی از نیروی چی دست یافت.

فواید تنفس چی : تنفس چی در صورت استمرار منظم ، به وجود انسان آرامش کامل می بخشد . در حالت آرامش ذهن و تعادل نیروی چی در بدن ، همه اعضای بدن بصورت منظم ایفای نقش می کند واین نتایج حاصل می شود.
ازدیاد طول عمر ، کسب تندرستی و شادابی ، تقویت بنیه جسمی ، آرامش ذهن و استراحت و تمدد اعصاب ، درمان شدن ناراحتیهای فکری ، تنظیم فشار خون ، معالجه زخم معده ، تصفیه خون ، تنظیم کارکرد رگهای شکمی ، باز شدن رنگ قیافه وپوست ، از بین بردن خستگی روحی و جسمی ، پاک وبهداشتی کردن ششها ، احساس تعادل در فعالیت کلی بدن و اصلی ترین فاید آن بیداری و تقویت و تشدید نیروی چی است.

تقویت نیروی چی : به حالت چهارزانو ( ذن ) می نشینیم ، ستون فقرات عمود بر زمین بوده و از حالت انقلاض خارج شده و با حالتی آرام و ریلاکس به آرامی چند نفس عمیق بکشید ؛ تنفس شما باید حالت شکمی داشته باشد یعنی عمل دم توسط بینی انجام گرفته و هوا به قسمت انتهایی شکم هدایت و با پر شدن ظرفیت شگم ، ریه ها نیز از هوا پر شده و لحظه ای نفس را حبس می کنیم و سپس به آرامی زبان را به سقف دهان جسبانده و از راه دهان عمل بازدم را انجام می دهیم . این روند تنفس در اکثر تمرینات ما انجام خواهد گرفت .

بعد از چند نفس عمیق که سبب ایجاد تمرگز فکر و آرامش در ما شد اینبار ذرات هوا ( پرانا ) را در نظرمان به رنگ زرد طلایی فرض کرده و با عمل دم این ذرات را راهی بدن و در قسمت زیر ن

برچسب ها
نمایش کل مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
بستن