علوم متافیزیکی

تاثیر موسیقی بر انسان

تاثیر موسیقی بر انسان

تاثیر موسیقی بر انسان انکار ناپذیر است. گاه منجر به پرورش غم و افسردگی می‌شود و گاه نشاط و شادی را به وجود انسان می‌بخشد.

موسیقی همواره بخش مهمی از فرهنگ هر جامعه در طول زمان بوده است. در جشن‌های ملی و محلی، ورزش‌های باستانی، حتی آیین‌های مذهبی و دینی ما، موسیقی بخش مهمی را شامل می‌شود.

موسیقی می‌تواند احساسات انسان را در حالات شادی و غم، در تنهایی و جمع، در جشن عروسی و عزا تحت کنترل گرفته و میزان تأثیر آن‌ها را چند برابر کند. تأثیرات موسیقی به قدری است که گاه از آن برای درمان برخی بیماری‌ها همچون اوتیسم استفاده می‌کنند چرا که سلامت روان را بهبود می‌بخشد.

آگاهی از تاثیر موسیقی بر انسان به شما کمک می‌کند تا در انتخاب موسیقی و گزینش اطلاعات شنیداری که وارد مغز خود می‌کنید، دقت بیشتری به خرج دهید.

تأثیرات موسیقی بر جسم
در بسیاری از تحقیقات تأثیر موسیقی بر بهبود علائم بیماری و افزایش سرعت ریکاوری در دوران نقاهت اثبات شده است و امروزه موسیقی درمانی یکی از روش های مهم طب مکمل است.
موسیقی در درمان فشار خون، آسیب های مغزی، صرع و میگرن تأثیر مثبت دارد و می تواند درد را کاهش دهد.
حتما نام موسیقی درمانی را شنیده‌اید.
موسیقی درمانی یکی از شاخه های طب جایگزین است که سعی دارد با استفاده از موسیقی، امراض انسان را درمان کند. جالب است بدانید که این نوع درمان سابقه طولانی دارد و حتی پزشکان ایران باستان هم به تأثیرات موسیقی بر انسان پی برده بودند.
تحقیقات علمی مدرن هم، تاثیر موسیقی بر انسان در درمان بیماری‌ها و ناخوشی‌های انسان را ثابت کرده اند.
اثر موسیقی بر درد
در مقاله‌ای در مجله انگلیسی زبان Advanced Nursing اینطور گزارش شده است که گوش سپردن به موسیقی آرام بخش و کلاسیک می‌تواند تا ۲۱ درصد دردهای مزمنی مثل درد ورم مفاصل، دیسک کمر و رماتیسم مفصلی و تا ۲۵ درصد افسردگی را کاهش دهد.
امروزه در بیشتر بیمارستان‌ها برای کاهش نیاز به دارو حین عمل زایمان و کاهش دردهای پس از عمل از موسیقی درمانی استفاده می‌شود.
نظریه‌های گوناگونی در مورد چراییتاثیر موسیقی بر انسان بر کاهش درد مطرح است، از جمله:
موسیقی می‌تواند در احساسات فرد تغییر ناگهانی و غیر منتظره به وجود آورد.
موسیقی نوعی حس کنترل را به فرد بیمار القا می‌کند.
موسیقی موجب ‌شود بدن برای غلبه بر درد آندروفین آزاد سازد.
موسیقی با کند کردن تنفس و ضربان قلب در فرد احساس رهایی و ریلکس سازی به وجود آورد.

موسیقی درمانی

اثر موسیقی بر فشار خون و قلب :
در تحقیق گزارش شده توسط American Society Hypertension  آمده است که فقط ۳۰ دقیقه گوش دادن به موسیقی کلاسیک، سلتیک یا راگا در روز، ممکن است فشارخون را به طور معناداری کاهش دهد.
در تحقیق دیگری که محققان انگلیسی و ایتالیایی انجام دادند، شش سبک موسیقی از جمله قطعات کلاسیک و رپ با وقفه‌های زمانی دو دقیقه‌ای برای زنان و مردان جوانی که نیمی از آنها تعلیم موسیقی دیده بودند پخش شد.
افراد شرکت‌کننده را حین گوش دادن از نظر سرعت تنفس، ضربان قلب و فشار خون مورد مطالعه قرار دادند. با موسیقی زنده سرعت تنفس و ضربان قلبشان سریع‌تر بود و با موسیقی آرام و آهسته ضربان قلب و سرعت تنفس آنها نیز کندتر می‌شد.
در مکث بین دو قطعه، سرعت تنفس و ضربان قلب نرمال یا نزدیک به سطح سینه قرار داشت. در اینجا مشخص شد در تاثیر موسیقی بر انسان ، سبک موسیقی تاثیری ندارد بلکه تمپو و سرعت موسیقی است که بر ریلکس سازی بیشترین تاثیر را دارد.
موسیقی و ضربه مغزی :
در تحقیقی که در کشور فنلاند انجام شد، در بیماران دچار ضربه مغزی که روزانه چند ساعت به موسیقی گوش می‌دادند نسبت به آنهایی که در معرض موسیقی قرار نگرفتند حافظه کلامی و دامنه توجه به طرز چشمگیری بهبود پیدا کرده بود.
در واقع گوش دادن به موزیک پس از ضربه مغزی روند بهبود رفتاری را سرعت می‌بخشد و تغییرات عصبی نوروآناتومیکی ریزدانه‌ای را در مغز بهبود می‌دهد.
هم چنین تحقیقات نشان از آن دارند که موسیقی به درمان غفلت یک‌سویه کمک می‌کند.
موسیقی و میگرن
در افراد میگرنی، گوش سپردن به موزیک از شدت، فراوانی و طول مدت سردردها می‌کاهد.
تأثیر موسیقی بر سیستم ایمنی بدن
یکی دیگر از تاثیر موسیقی بر انسان، تقویت سیستم ایمنی بدن است. دانشمندان می‌گویند موسیقی می‌تواند یک تجربه عاطفی مثبت ایجاد کند که موجب افزایش سطح ترشح هورمون‌های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن می شود.
آواز خواندن یا گوش دادن به موزیک سطوح ترشح هورمون کورتیزول (مرتبط با استرس) را کاهش می‌دهد. بالا بودن سطح کورتیزول می‌تواند توانایی سیستم ایمنی بدن را به شدت کاهش دهد.
تأثیر موسیقی بر صرع
جدیدترین مطالعه صورت گرفته در سال ۲۰۱۴ آشکار کرد که از دیگر تاثیر موسیقی بر انسان گوش دادن به قطعه ۴۴۸ موتزارت (سوناتا برای دو پیانو در گام D) است که، بازگشت حمله‌های صرع را در کودکان دچار صرع کاهش می‌دهد.
تاثیر ضد صرع بودن قطعه سوناتای موتزارت قبلا توسط دانشمندان تایلندی به اثبات رسیده بود.
تاثیر موسیقی بر انسان در بهره وری کاری :
آیا می‌دانستید با گوش دادن به موزیک در محل کار، عملکرد بهتری خواهید داشت؟ موسیقی دشمن خستگی است.
بهتر است مرتب نوع موسیقی خود را تغییر دهیم یک روز کلاسیک روز دیگر پاپ و روز دیگر سنتی انتخاب کنیم تا بفهمیم چه نوع موسیقی بر روی ما اثر مطلوب‌تری دارد و بهره‌وری بیشتری را به ارمغان می‌آورد.
مردم دوست دارند حین کارکردن موزیک گوش دهند دلایل بسیار زیادی برای این تمایل وجود دارد.
بنابر گزارش منتشر شده در مجله Behavior and physiology توانایی فرد در شناسایی تصاویر بصری مثل حروف و اعداد درصورت به گوش رسیدن موسیقی راک یا کلاسیک در پس زمینه بسیار سریع‌تر می‌باشد.
تاثیر موسیقی بر انسان در بی خوابی :
طبق تحقیقات،۲۷ ۲۸ یکی از راه های مبارزه با بی‌خوابی اینست که ۴۵ دقیقه قبل از خواب به موسیقی کلاسیک گوش دهید.
این نوع موسیقی فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک را کاهش می‌دهد و اضطراب، فشارخون و ضربان قلب را پایین می آورد. هم چنین شل کردن ماهیچه‌ها و دور کردن فرد از افکار منفی اثرات مثبتی بر خواب می‌گذارد.

 

خلاصه تاثیر موسیقی بر انسان :

در ادامه لیستی از اصلی ترین تاثیرات موسیقی را به عنوان نتیجه گیری کلی می خوانید؛ بخش اعظم این فواید بر انواع موسیقی های کلاسیک، سازهای سیم دار و موسیقی های ملایم مترتب است نه بر موسیقی های تند و پرهیجان:

– تقویت مهارت های شناختی، هوش، قدرت یادگیری و همچنین آی کیو

– افزایش تمرکز و توجه

– کمک به درمان بیماری آلزایمر

– تخفیف دردهای پس از زایمان و القای سریع تر بهبودی

– کمک به درمان وزوز گوش

– کمک به بهبود سردردها و میگرن

– تقویت مهارت های فیزیکی و عملکرد ورزشی

– مبارزه با خستگی، کمبود انرژی و افسردگی

– کمک به درمان بی خوابی

– ضد اضطراب و استرس

– کمک به بهبود خلق

– کمک به تخفیف انواع درد

– کمک به سلامت قلب و کلیه

همچنین ثابت شده‌است که موسیقی باعث افزایش انرژی در خانه و کار شده‌است. محققان خارج از کورنل نشان دادند که وقتی موسیقی شاد نواخته می‌شود، اعضای تیم به احتمال بیشتری با هم‌ کار می‌کنند تا به کسب نتیجه ی بهتر و بیشتر کمک کنند. در حالی که اگر موسیقی ناخوشایندی پخش شود، کارمندان بر روی کارهای شخصی خودشان بیشتر تمرکز میکنند..

این تاثیر موسیقی است. و همانطور که قبلا دیدید، این فراتر از توانایی ما برای بهبود حالات روحی مان است. در حقیقت تحقیقات نشان داده‌اند که موسیقی می‌تواند استرس روزمره را کاهش داده، حافظه و خلاقیت را بالا ببرد، عملکرد مخزن خون را بالا ببرد و حتی سیستم ایمنی شما بهبود بخشد..

پس دفعه بعدی که تصمیم می‌گیرید به ذهنتان غذا بدهید، موسیقی را در نظر بگیرید. یک ویوالدی، یا برخی از قطعات موتسارت … یا چیزی که حال شما را تقویت کند. چون ممکن است خیلی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید برای شما تاثیر گذار باشد و همواره رد پا های مثبت را در زندگی خود تثبیت کنید ..

برچسب ها
نمایش کل مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
بستن