علوم متافیزیکی

انواع هیپنوتیزم

انواع هیپنوتیزم به سه گونه عمده تقسیم می شوند: تلقینی، پسرفتی و تحلیلی.

هـر کــدام از این اقسام توسط متخصصین علم هیپنوتیزم مورد استفاده قرار میگیرند.

تلقین درمانی زمانی است که به فرد تلـقـیـنات سـاده ای القا می شـود تـا طـرز فـکر، احساس و کردار وی را تغییر دهند تا اینگونه مشکل او را رفع کنند.

هیــپنوتیزم کنندهای نمایشهای سرگرمی نیز در اینگروه قرار می گیرند. هر چند که در آن کار جـنـبـه درمـانی مطرح نمی باشد.

در پسرفت درمانی فرد هدایت می شـود تا خـاطـرات گذشته خود را بیاد بیاورد، تا وی بهتر بتواند به علت مشکلاتی که اکنون از آنها رنج می برد، پی ببرد.

سرانجام در تـحـلیـل درمانی متخصص می کوشد ذهن ناخودآگاه فرد را تحـلیـل کند تا متوجه مشکل آن گردد.

انواع هیپنوتیزم بر اساس فرد هیپنوتیزم کننده :

هیپنوتیزم بر اساس فرد هیپنوتیزم کننده به دو گروه خود هیپنوتیزم و دگر هیپنوتیزم تقسیم می شود .

همانطور که از اسم این دو معلوم است ، در خود هیپنوتیزم فردی که آموزش دیده است خودش هیپنوتیزور وخودش سوژه است .

هرچند که بر اساس خود آموزی و مطالعه کتابها شما می توانید به سطوحی از هیپنوتیزم و درجاتی از هیپنوتیزم وارد شوید ، اما بهتر است این دوره را نزد یک هیپنوتراپیست  ماهر آموزش ببینید تا  خلسه خود هیپنوتیزمی را لمس کنید .

دگر هیپنوتیزمی از اولین انواع هیپنوتیزم :

در دگر هیپنوتیزم ، هیپنوتیزور یا هیپنوتراپیست شما را هیپنوتیزم میکند . در اینجا یک نکته اساسی وجود دارد قدرت هیپنوتیزم یک روش است و باید آنرا برای یک هدف معقول و در زمان نیاز به یاری خودتان بطلبید که این اهداف معقول در کاربردهای هیپنوتیزم درج شده است . خارج از این موارد ، جزء هیپنوتیزم های نمایشی است که اکیداً توصیه می شود از آن اجتناب فرمائید .

نکته بعدی اینکه اگر شما جزء کادر درمانی نیستید و مجوز انجام هیپنوتیزم را ندارید هرگز به فکر یادگیری و انجام دگر هیپنوتیزم نباشید و از این اندیشه که دیگران را هیپنوتیزم کنید بیرون بیائید .

هر چند وقتی یک جلسه هیپنوتیزمی را تماشا میکنید بنظر ساده می آید و یک احساس کاذب در شما رشد میکند که شما هم می توانید عین این کار را انجام دهید و ممکن است با خیال پردازی ، خودتان را هم ردیف هیپنوتراپیست ببینید ، اما باید بدانید که روان آدمی پیچیدگی ها و ظرافت های مخصوص به خود را دارد ، مداخلات درمانی توسط افراد بی صلاحیت می تواند پیامدهای ناگوار روحی روانی داشته باشد.

دست کاری ضمیر ناخودآگاه و دسترسی به آن و تلقین اشتباه گاهی حتی یک کلمه اشتباه می تواند پیامدهای ناگوار روحی روانی داشته باشد.  بطور مثال شاید ندانید که برطرف کردن بعضی علامتها بطور سطحی و ساده انگارانه با قدرت هیپنوتیزم ممکن است موجب روان پریشی آن فرد نگون بخت شود .

مثلاً خیلی ساده لوحانه است که تا کسی را دیدید که سیگار می کشد و شما هم شنیده اید هیپنوتیزم در ترک سیگار موثر است بلافاصله دست بکار شوید و سرسری و بدون دانش کافی ترک سیگار کار کنید و بر فرض که موفق شدید خوشحال خوشحال باشید که شما هم استاد شده اید ، در حالیکه شاید ندانید سیگار کشیدن یک علامت است و یک بیماری نیست و امکان قوی وجود دارد که فرد تعارضاتی در درون خود دارد که برای فرار از دست آن تعارضات به این کار پناه برده است و یک نوع سپر دفاعی است . گرفتن ساده انکارانه این سپر دفاعی از او به مثابه نابود کردن اوست .

انجام دادن دگر هیپنوتیزم بدون داشتن مدرک پزشکی معتبر و یا علوم وابسته پزشکی بدون داشتن آموزشهای معتبر و مجوزهای معتبر مسئولیتهای قانونی و وجدانی و اخلاقی فراوانی به همراه دارد . اینکار مثل وسوسه رانندگی کردن بدون داشتن گواهینامه است .

انواع هیپنوتیزم و تاثیر آن بر جسم و روح انسان:

اگر فروشنده باشید شما می توانید نرخ فروش خود را بالا ببرید.

شمامی توانید روابط ناسالم را بدون هیچ ناراحتی از بین ببرید.

به عنوان ضد درد در انجام اعمال جراحی بکار می رود .

برای زمانی مسکن جواب گو نیست و مضر است مانند انجام زایمان بدون درد، کاهش درد بیماران مبتلا به سرطان که به مسکن ها پاسخ نمی دهند و … کمک کننده می باشد.

همچنین درمان اضطراب با هیپنوتیزم می تواند موثر باشد.

شما می توانید مقاله انواع هیپنوتیزم برای سریع به خلسه رفتن و تلقین را نیز ببینید.

برچسب ها
نمایش کل مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
بستن