انرژی درمانی

انرژی درمانی چیست؟

انرژی درمانی چیست؟

روش انرژی درمانی روشی جایگزین با هدف ایجاد تعادل ، سلامتی و آرامش در فرد است . یک تئوری اساسی در مورد انرژی درمانی شامل انسداد انرژی و یا عدم تعادل آن است که در نهایت منجر به بروز بیماری می‎شود که مهم ترین اشکال انرژی درمانی شامل موسیقی درمانی ، لمس درمانی و ریکی است .

انرژی درمانی چیست ؟
انرژی درمانی چیست ؟

همه انواع انرژی درمانی روشی جایگزین برای درمان تمام بیماری ها نیستند ؛ برای مثال بیماری سرطان را نمی ‎توان از طریق انرژی درمانی درمان کرد . این روش درمانی سبب ایجاد آرامش و بهبود کیفیت زندگی در افراد مبتلا به مزوتلیوما و یا سایر بیماری ها مانند سرطان می ‎شود .

انرژی درمانی چیست؟
NCCAM، مرکز ملی طب مکمل و جایگزین از دو طبقه بندی برای تشریح انرژی استفاده می ‎کند:
انرژی قابل تایید ، قابل اندازه گیری و اثبات علمی است . انرژی غیر قابل اطمینان با فناوری فعلی ، قابل اندازه گیری نیست و ممکن است وجود نداشته باشد که نمونه هایی از انرژی قابل تایید شامل انرژی صوتی (لرزش)، انرژی الکترو مغناطیسی (نور)، مغناطیس و تابش تک رنگ (لیزر) است .

پزشکان به طور مرتب از انرژی قابل تایید برای تشخیص و درمان سرطان استفاده می ‎کنند .

تصویر برداری با رزونانس مغناطیسی (MRI)، لیزر های مورد استفاده در جراحی ، پرتو درمانی و فتودینامیکی مثال هایی از کارایی انرژی درمانی در پزشکی است . روش های درمانی دیگر در حوزه انرژی درمانی شامل مغناطیس درمانی و انرژی درمانی صوتی هستند که کمتر مورد استفاده قرار می‎ گیرند .

پزشکان سنتی در درمان های پزشکی از انرژی غیر قابل تایید استفاده نمی ‎کنند . روش های درمانی انرژی در درجه اول از طریق پزشکان متخصص مورد ارزیابی قرار می‎ گیرد .

انرژی درمانی چگونه کار می کند؟

در انرژی درمانی، از انرژی به عنوان نیروی حیاتی، زنده و متحرک صحبت می کنند که بخش اعظمی از سلامت و شادی را تامین می کند. بدن انسان برای حفظ سلامت و پویایی به انرژی نیاز دارد برای:

حرکت و فضا برای ادامه حرکت- انرژی ممکن است به خاطر وجود سموم، انقباض عضلات، استرس های طولانی و تداخل با دیگر انرژی ها مسدود شود.

حرکت با الگوهای خاص – به طور کلی انرژی با ساختارهای فیزیکی و توابعی که از آن پشتیبانی کرده و آن را به حرکت در می آورد، هماهنگی دارد. جریان انرژی به صورت زیر عمل می کند.

عبور از تمام سطوح- انرژی قادر است در تمام سطوح، از یک سطح کوچک از دی ان ای دو رشته ای به سطح بزرگی از نیمکره چپ مغز که مسئول کنترل کارهای سمت راست بدن است فرستاده شود یا بالعکس. از نیمکره راست مغز به سمت چپ بدن امتداد پیدا کند.

حفظ تعادل با انرژی های دیگر – انرژی ممکن است تعادل طبیعی خود را به دلیل استرس طولانی مدت و یا شرایط دیگر از دست بدهد.

بالعکس، زمانی که بدن سالم نیست، اختلالات مربوط به انرژی آن را می‌توان شناسایی و درمان کرد.
انرژی درمانی

انرژی درمانی چگونه انجام میشود؟

روش های درمانی مبتنی بر انرژی غیر قابل تایید ، مانند ریکی و لمس درمانی ، این عقیده را منعکس می ‎کنند که افراد داری نوعی نیروی حیاتی هستند که توسط علم مدرن قابل اندازه گیری نیست و برخی افراد به آن به عنوان انرژی حیاتی ( که غالبا با مبادلات بیوژنتیکی ، انتقال انرژی قابل تایید در بین ارگانیسم ها و محیط زیستشان اشتباه می ‎گیرند) اشاره می ‎کنند .

هدف این روش های درمانی متعادل کردن کیفیت زندگی است که این روش درمانی دارای هدفی مشابه با ورزش یوگا ، چیگونگ و تای چی است . طب سوزنی نیز دارای هدفی مشترک با این روش های درمانی است و محققان در حال انجام تحقیقات برای اثبات تاثیر بیولوژیکی آن هستند .

از آن جایی که اثر دارو نما در بسیاری از مطالعات علمی دارای یک اثر قابل اندازه گیری است ، بسیاری از افراد معتقدند که انرژی درمانی می ‎تواند به افراد مبتلا به سرطان در بهبود روحیه و ایجاد آرامش درونی کمک کند .

اقدامات مختلف فیزیولوژیک ممکن است دارای مزایای استفاده از روش های درمانی باشد . برای مثال، در روش درمانی طب سوزنی اغلب قسمت هایی که دارای تراکم بالای عصب و رگ های خونی هستند، مورد هدف قرار می ‎گیرند و تحریک این مناطق اثرات فیزیولوژیکی بر سیستم عصبی ، سیستم اسکلتی ، عضلانی و سیستم غدد درون ریز دارد و اثر این درمان باعث آزاد شدن مواد شیمیایی مانند اکسی توسین در مغز می‎ شود.

انرژی درمانی با موسیقی

موسیقی درمانی و انرژی درمانی کمک زیادی به بهبود بیماری سرطان می ‎کنند. موسیقی درمانی، استفاده از موسیقی توسط متخصصان آموزش دیده برای ایجاد آرامش و افزایش کیفیت زندگی در افرادی است که از خدمات درمانی استفاده می ‎کنند و این روش به کاهش استرس و علائم بیماری در افراد مبتلا به برخی بیماری ها کمک زیادی می‎ کند پس اگر علاقه مند به گوش دادن موسیقی هستید ، این روش درمانی برای شما مناسب است .

متخصصین آموزش دیده موسیقی درمانی متناسب با نیاز بیماران جلساتی را برای بهبود روند بیماری آن ها اختصاص می ‎دهند . یک جلسه موسیقی درمانی می‎ تواند شامل گوش دادن به موسیقی ، نواختن آن ، نوشتن آهنگ و یا بحث در مورد اشعار باشد .

موسیقی درمانی در مراکز درمانی مختلف ، بیمارستان ها ، منزل و یا خارج از منزل انجام می ‎شود . بیماران برای استفاده از این روش درمانی نیازمند داشتن اطلاعات و یا مهارت خاصی در زمینه موسیقی نیستند.

موسیقی درمانی به کاهش عوارض شیمی درمانی در مراحل پیشرفته و کاهش حالت تهوع و استفراغ کمک زیادی می ‎کند و در افراد مبتلا به سرطان موسیقی درمانی می ‎تواند :

⦁ راحتی و آرامش فراهم کند .
⦁ درد کوتاه مدت را کاهش دهد.
⦁ درد ناشی از برخی روش های درمانی را کاهش دهد.
⦁ کیفیت زندگی فرد بیمار را بهبود بخشد.
⦁ نیاز به مصرف داروهای مسکن را کاهش دهد .

مطالعات دیگری که در زمینه موسیقی درمانی انجام شده نشان دهنده آن است که این روش درمانی می ‎تواند باعث کاهش تعداد دفعات دم و بازدم ، ضربان قلب ، فشار خون ، بی خوابی ، افسردگی و اضطراب شود . موسیقی درمانی همچنین می‎تواند بر روی هورمون های استرس و امواج مغزی نیز تاثیر گذار باشد که این امر باعث ایجاد آرامش در فرد بیمار می ‎شود .

تعداد معدودی از مطالعات انجام شده در زمینه موسیقی درمانی حاکی از آن است که این روش درمانی سبب کاهش علائم افسردگی و لکنت شده ، انعطاف پذیری مغز را تقویت می ‎کند و موجب تنظیم عملکرد عاطفی در افراد آسیب دیده مغزی می ‎شود .

این روش درمانی مبتنی بر انرژی غیر قابل تایید نیست. فواید موسیقی درمانی از اثرات روانشناختی گوش دادن به موسیقی مورد علاقه فرد و ارتباط او با افراد دیگر در یک شرایط درمانی مشابه ناشی می‎شود.

انرژی درمانی صدا

انرژی درمانی صدا از سازها و یا صدا های از پیش ضبط شده به منظور ایجاد آرامش در فرد بیمار استفاده می ‎کند . وسایلی که معمولا در جلسات انرژی درمانی صدا مورد استفاده قرار می ‎گیرند شامل کاسه های نغمه سرایی تبتی ، کاسه های کریستال و چنگ ها هستند.

صدا های از پیش ضبط شده معمولا با ارائه دو آهنگ مختلف با فرکانس های متفاوت در هر یک از گوش های فرد مورد استفاده قرار می ‎گیرند که این امر باعث تمرکز بیشتر فرد برای شنیدن آهنگ مورد علاقه خود در یکی از گوش ها می ‎شود . آهنگ درک شده توسط مغز به عنوان میزان شنوایی دو گوش شناخته می ‎شود.

صدا درمانی به اندازه موسیقی درمانی مورد بررسی قرار نگرفته است . اگرچه تعداد کمی از مطالعات بالینی به طور علمی در زمینه انرژی درمانی صوتی انجام شده است اما افرادی که تجربه استفاده از این روش درمانی را داشته اند بر این باورند که این روش باعث ایجاد آرامشی عمیق در آن ها شده است . مطالعات مربوط به میزان شنوایی دو گوش نشان می‎ دهد که این روش باعث بهبود وضعیت خواب ، عملکرد حافظه ، دقت ، آرامش و بهبود خلق و خوی فرد می ‎شوند.

لمس درمانی

در برخی از روش های انرژی درمانی پزشکان با هدف ارسال انرژی به بدن و یا متعادل کردن آن ، از لمس ملایم بدن استفاده می ‎کنند. طرفداران این روش درمانی بر این عقیده اند که این روش باعث بهبود و تقویت میزان انرژی در فرد می ‎شود و برخی مطالعات نشان می ‎دهند که این مزایا نتیجه عوامل بیرونی فرد است ، مانند اثرات بیولوژیکی لمس و اثرات روانی آن .

لمس درمانی (TT) شباهت زیادی به روش درمانی ریکی دارد زیرا در آن یک پزشک متخصص از دستان خود برای ارسال انرژی شفا بخش به بدن فرد بیمار استفاده می ‎کند .

این روش درمانی در اوایل دهه ۱۹۷۰ توسط یک پزشک در دانشگاه نیویورک ابداع شد و طرفداران آن ادعا می ‎کنند که این درمان سبب کاهش اضطراب فرد بیمار شده و به درمان سردرد ، تهوع و بسیاری دیگر از بیماری ها مانند سرطان کمک می ‎کند.

هزاران پرستار تحت آموزش لمس درمانی قرار دارند. در طی یک جلسه لمس درمانی، پزشک متخصص از طریق دستان خود، موفق به از بین بردن انرژی های مضر در بدن فرد و جایگزینی آن با انرژی مثبت می‎شود.

صرف نظر از عدم وجود شواهد علمی برای لمس درمانی ، بسیاری از پرستاران از این روش درمانی استفاده می ‎کنند و بیماران نیز رضایتمند استفاده از این روش هستند.

ریکی

ریکی یک عمل درمانی است که مبتنی بر انتقال انرژی از طریق دست های متخصص به بدن فرد به منظور تقویت و متعادل سازی انرژی او می‎باشد . یک متخصص ریکی با اعمال ده ها روش بر روی بدن بیمار به بدن او انرژی منتقل می ‎کند و طرفداران این روش بر این عقیده اند که حتی از راه دور نیز می ‎توان انرژی را انتقال داد .

تاریخ دقیق ابداع ریکی مشخص نیست اما به احتمال زیاد در اوایل دهه ۱۹۰۰ در ژاپن توسط پزشکی به نام میکائو اوسویی ابداع شده است . هاوایو تاکایا، دانشجوی دختر سبک ریکی اوسوئی اواخر دهه ۱۹۳۰ این آموزه ها را به آیالات متحده آمریکا برد و امروزه این متد در سراسر دنیا رایج شده است .

تحقیقات بالینی محدودی بر روی روش ریکی انجام شده است. بیشتر این مطالعات حاکی از گزارشات شرکت کنندگان در انجام این روش درمانی بوده و تعداد معدودی حاصل از انجام تحقیقات علمی بوده اند.

این گزارشات مبنی بر این است که استفاده از این روش درمانی موجب تقویت حس آرامش و کاهش استرس در فرد بیمار می ‎شود و مطالعات علمی نیز نشان دهنده کمک این روش درمانی به کاهش درد در بیماری سرطان می ‎باشد .

حتی اگر مطالعات بالینی نتواند شواهد محکمی برای استفاده از این روش ارائه دهند ، بسیاری از افراد شرکت کننده در این روش درمانی مدعی اند که روش ریکی اثرات آرامش بخشی در آن ها داشته است.

شفای معنوی

شفابخشی معنوی مانند روش های لمسی است و شفابخش های روحانی بر این باورند که می ‎توانند به بدن فرد بیمار انرژی هایی در جهت بهبودیشان منتقل کنند . با این حال بهبودی معنوی لزوما با استفاده از تماس های لمسی صورت نمی ‎پذیرد و به شفای معنوی، دعای شفاعت یا ایمان ، شفابخشی روانی و یا از فاصله دور نیز گفته می ‎شود.

تحقیقات انجام شده در زمینه شفای معنوی حاکی از آن است که این روش تا کنون به درمان بیماری هایی مانند سرطان کمکی نکرده است .

میدان درمانی الکترو مغناطیسی

میدان درمانی الکترو مغناطیسی از انرژی الکترو مغناطیسی تولید شده توسط جریان الکتریکی برای درمان درد و یا بیماری استفاده می ‎کند . انواع انرژی الکترو مغناطیسی مورد استفاده در این دسته از داروهای جایگزین شامل برق با ولتاژ پایین، امواج رادیویی و میدان مغناطیسی است .

برخلاف انواع تایید شده انرژی الکترومغناطیسی شامل MRI، لیزر ، پرتو های یونیزان و اشعه مادون قرمز که به تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها کمک می ‎کنند، کارکرد سایر روش های درمانی الکترو مغناطیسی از نظر علمی یه اثبات نرسیده است .

اگرچه ثابت شده که در بدن انسان انرژی الکتریکی و مغناطیسی وجود دارد اما هیچ مطالعه ای اثبات نکرده که روش های الکترومغناطیسی در درمان درد و یا هرگونه بیماری دیگر تاثیرگذار است .

تعادل چاکرا

تعادل چاکرا روشی است که با هدف پاک سازی و تعادل انرژی در بدن فرد انجام می‎ شود . تعادل چاکرا به وسیله انواع دارو های جایگزین و توسط پزشکان متخصص ریکی انجام می ‎شود و پزشک متخصص از روش های مختلفی برای ایجاد تعادل چاکرا استفاده می‎ کند.

این درمان با استفاده از کریستال ، سنگ ، روغن های اساسی و مراقبه انجام می ‎شود و هیچ مطالعه بالینی در زمینه تعادل چاکرا انجام نشده است و تحقیقات علمی کمی در این زمینه وجود دارد.

روش پولاریتی

قسمت های بالایی بدن دارای انرژی مثبت و قسمت های پایینی دارای انرژی منفی هستند . در روش پولارتی بین این قسمت ها و انرژی های منفی و مثبت توازن و تعادل برقرارمی شود.

روش رادیونیک

در این روش برای درمان بیمار از جعبه ی سیاه طراحی شده از فاصله دور استفاده می کنند و بیماران به این روش انرژی را دریافت می کنند .

موارد استفاده از انرژی درمانی:

۱. تسکین درد:

انرژی درمانی می تواند دردهای ناشی از صدمات فیزیکی و جراحی و سرطان ها، دردهای عضوی، عصبی و ران تنی، میگرن و سردرد، نورالژیا (درد عصب سه قلوی صورت)، پریودهای دردناک و… را کاهش دهد.

۲. آرامش اعصاب:

انرژی درمانی سبب کاهش فشارهای عصبی و عصبانیت، هیجانات، استرس، اضطراب، بی قراری، پرخاشگری، افسردگی، وسواس، بی خوابی و کاهش وابستگی روانی به موادمخدر می شود.

۳. بیماری های داخلی ـ جراحی:

نمی توان همه بیماری ها را با انرژی درمانی ، درمان نمود اما انرژی درمانی بر روی بیماری های داخلی و جراحی تأثیر دارد و در برخی موارد می توان از آن به عنوان درمان کمکی استفاده نمود.

در درمان بیماری ها مانند سردردهای عصبی و بعضی از آسم ها که ریشه عصبی دارند و در درمان چاقی و لاغری انرژی درمانی اثرگذار است.

احساس بیماران نسبت به دریافت انرژی:

هنگام دریافت انرژی در طول جلسه درمانی، بیمار انرژی را به شکل مورمور شدن، گرما یا سرما احساس می کند.احساس انرژی در خانم ها بیشتر از آقایان است .باید بدانید که اگر بیمار دریافت انرژی را احساس نکند بازهم انرژی بر روی او اثر خود را می گذارد.

عوارض انرژی درمانی:

انرژی درمانی عوارضی برای بیمار ندارد اما درمانگر ممکن است مبتلا به پیری زودرس و بیماری هایی شود که آنان را در افراد مختلف درمان می کند . همچنین درمانگر ممکن است به علت استفاده از انرژی کیهانی، دچار فشار عصبی گردد.

سیستم انرژی درمانی شما چگونه است؟

بعد از ورود انرژی، بخشی از انرژی شخص که حدود ده درصد از آن را تشکیل می دهد، به صورت عمومی وارد شده و می تواند تمامی هاله و چاکرا و انرژی بیرونی و درصدی از انرژی میانی را متعادل نماید و تا حدودی در اعضاء اثر تخصصی می گذارد. قسمتی از انرژی به مغز بیمار منتقل می شود و از طریق مغز به اعضاء آسیب دیده می رسد که می تواند اثر تخصصی داشته باشد. بخش اعظم انرژی به طور مستقیم به عضو آسیب دیده بیمار وارد می شود و در عضو اثرات تخصصی می گذارد. بخش خاصی از انرژی شخص نیز از طریق تأثیر بر کروموزم ها و عوام ژنتیک بر بیماری ها اثر می گذارند.

تحقیقات انرژی درمان :

در سال ۲۰۰۰ پس از ۲۳ مورد آزمایشی که با استفاده از روشِ درمان از راه دور انجام شده بود، به دلیل «محدودیت‌های متدولوژیک» نتیجه‌ای قطعی به دست نیامد.ادزارد ارنست رهبر این گروه تحقیقی، در سال ۲۰۰۱ دربارهٔ این آزمایش چنین توضیح داد که «حدودِ نیمی از این آزمایش‌ها، نشان دهندهٔ مؤثر بودنِ درمان است.» با این حال وی متذکر شد که شواهد، «بسیار متناقض» بوده و «محدودیت‌های متدولوژیک، مانع از نتیجه‌گیری قطعی دربارهٔ این آزمایش است». او همچنین چنین نتیجه‌گیری کرد که «تا زمانی که این روشِ درمانی، به عنوان جایگزینِ سایرِ روش‌های درمانیِ مؤثر، تجویز نشده باشد، می‌تواند تقریباً بدونِ ریسک باشد.»

در سال ۲۰۰۱ نتایجِ آزمایشِ بالینیِ تصادفی که توسط همان گروهِ تحقیقیِ قبلی انجام شده بود، نشان دهندهٔ بی اثر بودن این روش است. این آزمایش نشان داد که از نظر آماری، تفاوتی بین انرژی درمانی از راهِ دور و گروهِ کنترل (انرژی درمانیِ شبیه‌سازی شده) وجود نداشته و دردهای مزمنِ بیماران، در هر دو گروه یکسان بوده‌است.در سال ۲۰۰۳، ادزارد ارنست طیِ به روز رسانی تحقیقات قبلی اش و با در نظر گرفتن تحقیقاتِ دیگر در این زمینه، نتیجه‌گیری کرده‌است که این روش درمانی ممکن است، «با اثرات زیان باری همراه شود.» همچنین شواهد نشان می‌دهند که انرژی درمانی از راه دور، «اثری بیش از پلاسیبو ندارد.»

در سال ۱۹۹۸ در آزمایشی که امیلی روزا انجام داد، مشخص شد که از میان ۲۳ درمانگری که ادعا می‌کردند از طریق لمس درمانی قادر به درمانگری هستند، هیچ‌کدام قادر به تشخیص «میدان انرژیِ» فردِ محقق نبودند. در پایانِ این پژوهش چنین نتیجه‌گیری شد که عدم توانایی مدعیان لمس درمانی در اثبات توانایی شان در تشخیص میدان انرژی که بنیادی‌ترین مورد ادعایشان است، نشان دهندهٔ بی اساس بودن این نوع از درمانگری است.

در سال ۲۰۰۱ آزمایش بالینی تصادفی بر روی ۱۲۰ بیمار با درد مزمن که به صورت تصادفی انتخاب شده بودند، انجام گرفت که نتیجهٔ آزمایش‌ها، نتوانستند اثربخشی انرژی درمانی «از راه دور» یا «چهره به چهره» را نشان دهند.

پژوهشگران در یک مطالعهٔ نظام مند در سال ۲۰۰۸ نیز به این نتیجه رسیدند که شواهد قانع کننده‌ای مبنی بر اثر بخش بودن این نوع از درمان گری در تسکین دردهای نورالژی و نوروپاتیک وجود ندارد.

این گروه از محققان در کتابی که با عنوان شعبده بازی یا درمان (Trick or Treatment) در همان سال منتشر شد، اعلام کردند که «این نوع از معالجه از نظر بیولوژیکی غیرمحتمل بوده و تأثیر آن در حد پلاسیبو (دارونما) است.» به گفتهٔ این پژوهشگران، «در بهترین حالت، این نوع از درمان، موجبِ تسلیِ بیمار شده و در بدترین حالت، موجب می‌شود که افرادی شارلاتان با چنین ادعاهایی از بیمارانی که نیاز به مراقبت‌های فوری پزشکی دارند، کسب درآمد کنند.»مطالعهٔ دیگری که در سال ۲۰۱۴ روی بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ انجام شده بود، نشان داد که انرژی درمانی، هیچ تأثیر مثبتی بر کیفیت زندگی، علایم افسردگی و کیفیت خواب بیماران نداشته‌است.

منبع علم ماوراء

برچسب ها
نمایش کل مطلب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
بستن